Kızılötesi Isıtmanın Sağlığa Faydaları

 

 

Güneş ışınları görünür ve görünmez ışınların bir bileşimidir. Bunların arasında gökkuşağının yedi rengi görünen ışınlar olup, infrared ve ultraviyole ışınlar görünmez ışınlardır. Infrared ışınlar ise tüm ışınlar aradında en sağlıklısı olup, vücudun iç katmanlarına kadar nüfuz edip zararlı oluşumlar çözüp vücuttan atılmasına yardımcı olanlardır.

Far infrared (Uzun dalga boylu kızılötesi ışınlar) ise infrared ışın yayılımı içerisinde vücuda en yararlı olanlar olup, NanoMax® Kızılötesi Isıtma Sisteminin  yaydıklarıdır. NanoMax® Kızılötesi Isıtma Sistemi teknolojisinin vücuda faydaları arasında: 

 

 

Kas ve Eklem Ağrılarını Giderir

 

NanoMax® Kızılötesi Isıtma Sistemi ile ısındığınızda Far Infrared ışınları, standart konvansiyonel ısınma sistemlerinden farklı olarak deri altınıza nüfus ederek metabolizmanızın daha hızlı çalışmasını sağlar. Daha hızlı çalışan metabolizma vücut içerisindeki toksinleri atmaya yardımcı olup, oksijen içeriği zengin kanın kaslara ulaşmasını sağlar ve kasların iyileşmesine yardımcı olur. 

Kaslar sıcak olduklarında daha rahat dinlenir ve gevşerler. NanoMax® Kızılötesi Isıtma Teknolojisi ortamı homojen olarak ısıttığından kasların sürekli aynı sıcaklıkta kalması sağlanır. Far Infrared ışınlar kasların gerginliğini alır ve gevşemesini sağlar. Far Infrared ışınlar periferik kan damarlarının açılmasına, tıkanıkların açılmasına yardımcı olur, kas ve yumuşak doku yaralanmaları için rahatlama ve iyileşme sağlar. Far Infrared ışınlar, kas eklemleri ve lifler ısıtıldığı için sinir uçlarındaki ağrıları ve kas spazmlarını da azaltır.

 

 

Bağışıklık Sistemini Güçlendirir

 

NanoMax® Kızılötesi Isıtma Sistemi ile evinizin duvarları/tavanları Far Infrared (Uzun dalga boyuna sahip kızılötesi ışınlar) ışınlar yayacaktır. Standart konvansiyonel ısıtma sistemleri havayı ısıtıp, havanın ortam içerisinde yayılması ile insanları ısıtmaktadır.

Kızılötesi ışınlar ise havadan bağımsız olarak ortam içerisindeki katı maddeleri ve insanları ısıtmaktadır. İnsanların deri altına geçebilen bu ışınlar, güneş gibi, deri altında sıcaklığı arttırarak bağışıklık sistemini uyarıp sürekli aktif olmasını sağlamaktadır. Sürekli olarak uyarılan bağışıklık sistemi aktif olduğu için güçlenip, hastalık durumunda vücudu daha iyi savunacaktır.

Aynı zamanda NanoMax® Kızılötesi Isıtma Sistemi, Far Infrared ışınları sayesinde vücudun toksinleri atmasına yardımcı olduğundan, bağışıklık sistemine katkı sağlamaktadır. 

  

Stres ve Yorgunluk Giderir

 

NanoMax® Kızılötesi Isıtma Sistemi’nin en yenilikçi özelliklerinden biri olan homojen ve konforlu ısıtma özelliği sayesinde kapalı alanlar içerisinde homojen ısı dağılımı olacaktır. Konforlu ısınan vücut gevşemeye ve rahatlamaya başlayacaktır. Gevşeyen kaslar ise aynı zamanda vücud üzerinde oluşan yorgunluğu alacağı gibi stresin de azalmasını sağlayacaktır. İnsanların stres azaltmak, gevşemek ve daha sağlıklı olmak için gittikleri SPA ve Termal merkezlerden daha sağlıklı ve verimli teknolojiyi evinize getiren NanoMax®, evinizin konforunda gevşemenizi sağlayacaktır. 

Far Infrared ışınlar otonom sinir sistemini olumlu etkileyerek vücudunuzun iyileşmesine izin veren parasempatik (dinlenme ve sindirim) duruma girmeye yardımcı olur.

  

 Astım Hastaları için En Sağlıklı Isıtma Yöntemidir

 

NanoMax® Kızılötesi Isıtma Sistemi’nin en önemli özelliklerinden biri havayı ısıtma aracı olarak kullanmaması ve ortamdaki katı olan her şeyi direk olarak Far-Infrared ışınları ile ısıtmasıdır. Klasik konvansiyonel yöntemlerde hava ısıtma aracı olarak kullanılır. Öncelikle hava ısıtılır, sonrasında ısınınan hava yukarı çıkar ve soğuk hava ile yer değiştirir. Böylece ortam havanın sirkülasyonu ile ısıtılır. Fakat tüm bu süreçte hava yer değiştirirken, toz ve partiküller de hava ile hareket etmektedir. Astım veya solunum yolları rahatsızlıkları olan kişilerde bu toz ve partiküller rahatsızlıklarının nüksetmesine ve ilerlemesine yol açmaktadır. 

NanoMax® Kızılötesi Isıtma Sistemi kullanılan ortamlarda ise hava sirkülasyonu minimum olacağından ortamda bulunan toz ve partiküller ısıtma esnasında minimum hareket edecektir.

 

Kilonuzu Düzenlemeye Yardımcı Olur

 

Amerikan Medikal Birliği‘ne göre; Far Infrared (Uzun dalga boyundaki kızılötesi ışınlar) ışınları altında kalmanın insan vücudunun kardiyovasküler sisteminin çalılma hızını arttırdığı tespit edilmiştir. NanoMax® Kızılötesi Isıtma Sistemi altında ısındığınızda, standart konvansiyonel sistemlerden farklı olarak, derinizin 4 mm kadar altına nüfus eden ışınlar vücud içi sıcaklığınızı da arttırıp hücre sistemlerinizin daha hızlı çalışmasını sağlayarak, vücudunuzdaki toksin ve diğer atıkların kırılıp atılmasına yardımcı olacaktır. 

Daha hızlı çalışan bir metabolizma ile vücudunuz daha sağlıklı olarak ve attığınız toksinler sayesinde zaman içerisinde vücut ağırlık dengesine daha fazla yaklaşacaktır. 

 

 

 


NanoMax® Kızılötesi Isıtma Sisteminin sağlık ve güvenlik gereksinimlerini karşıladığı uluslararası geçerliliği olan CE (Conformité Européenne) belgesi ile sertifikalandırılmıştır. NanoMax®  CE belgesini buraya tıklayarak bilgisayarınıza indirebilirsiniz

 

 

 

Far Infrared ışınlarının özellikleri ve insan vücudu üzerindeki yararları ile alakalı bir çok makale ve bilimsel araştırma mevcuttur.

Aşağıdaki linklerden bu araştırmalara ulaşabilirsiniz: 

 

1) Kızılötesi Işınlar İnflamasyonu (İltihabı) Azaltır

 

37 artrit hastasının (DB-RCT) bulunduğu bir çalışmada, infrared pulse lazer cihazları, inflamatuar sitokinleri (TNF, IL-1 ve IL-2) azaltmıştır. Hastalar sadece birkaç ay sonra fonksiyon ve ağrıda belirgin iyileşme sağlamıştır.

Ref:  http://www.ftrdergisi.com/uploads/sayilar/196/buyuk/299-3031.pdf

Damar geçirgenliği, inflamasyonda bir başka önemli faktördür. Yüksek bir geçirgenlik sıvının kan damarından dışarı akmasına ve dokuda birikmesine ve iltihaplanmayı artırmasına neden olmaktadır.

Cilde yakın olduklarından dolayı, kızılötesi ışın tedavisi birçok artritli eklemi kolayca tedavi edebilir. Bu da artritik hastaların, standart klinik tedavi olan nonsteroidal antiinflamatuar ilaçlara (NSAID) bağlılığı azaltmalarını sağlayabilir.

İnflamatuvar sitokinleri azaltarak ve damar geçirgenliğini azaltarak, yapay olarak indüklenen artritli farelerde infrared tedavi, immobiliteyi önemli ölçüde azaltmıştır.

Ref:  https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/19780633

 

2) Kızılötesi Işınlar Yara İyileşmesini Hızlandırabilir

 

Kızılötesi ışın tedavisi, farelerde cilt yaralarının iyileşme hızını artırmıştır.

Ref:  https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/12773705  

Uzun dalgaboyu kızılötesi ışınlar, iyileşme sürecindeki TGF-β1 gibi önemli faktörlerin düzeylerini ve ayrıca fibroblastların (bağ dokuları) ve diğer onarıcı hücre tiplerinin aktivitesini artırmıştır.

TGF-β1’in artırılması, temel inflamatuar faktörlerin üretimini azaltır. Bu faktörlerin salgılanmasının süresini ve yoğunluğunu azaltmak, enflamatuar yanıt süresini kısaltır ve yara iyileşmesinin proliferatif süreye daha hızlı ilerlemesine izin verir

TGF-β1’in artmasına ek olarak, kızılötesi ışık terapisi hem insan hem de fare hücrelerinde bağ dokusu oluşumunu ve kollajen üretimini artırdı. Bir çalışmada epitel hücre büyümesi yakın kızılötesi ışık tedavisine maruz kaldığında% 171’e kadar artmıştır.

Ref:  https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/11776448

 

3) Kızılötesi Işınlar Kanser Tedavisine Yardımcı Olabilir

 

Fotodinamik tedavi, hücrelerin% 90’ını öldüren canlı bir kanser tedavisi oluşturabilir. Yakın kızıl ötesi ışınlara maruz kalan nanoparçacıklar, yakındaki kanser hücreleri için oldukça toksik hale gelebilir.

Ref:  https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/28745482  

Nanopartiküller kullanılarak sadece 5 dakika ışınlamadan sonra ışınlar, önemli kanser hücresi ölümüne neden olacak kadar yüksek bir sıcaklık artışı sağlamıştır. Farelerde, sadece 21 gün sonra, kızılötesi ışınlar, tüm tümörlerin ölmesine neden olmuştur.

Ref:  https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/19053240

Fotoimmünoterapi olarak adlandırılan bir tedavi, ışık ve ısıyı (fototermal) özellikle kanser hücrelerine hedeflenen bir antikora yönlendiren materyalleri bağlar. Kanser hücrelerinin yüzeyindeki reseptörlere bağlandıktan sonra, partiküllerin ısınmasına neden olan kızılötesi ışık tekrar kullanılır ve bu da hemen kanser hücresi ölümüne neden olur.

Ref:  https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/22057348

 

4) Kızılötesi Işınlar Egzersizi ve İyileşmeyi Geliştirmeye Yardımcı Olur

 

Kızılötesi ışınlar, egzersiz sonrası iyileşme ile ilişkili inflamasyonu ve ağrıyı azaltmaya yardımcı olabilir ve iyileşme sürelerini kısaltabilir. Bu daha yoğun ve sık antrenmanlara ve iyileştirilmiş sonuçlara olanak sağlar.

Ref:  https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3233540/

Bir çalışmada, 904 nm lazer irradyasyonu saçan kas dokusu uyarılmış, iki enflamatuar enzim olan COX-1 ve COX-2’nin üretimi önemli ölçüde azaltılmıştır. Bu ayrıca kas dokusunun sonraki testlerde tamamen çalışma yapmasına izin vermiştir.

Ref:  https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/21749398

Ayrı bir çalışmada, kızılötesi yayan kumaşlar normal eğitim sırasında futbolcuların performansını geliştirmiştir. Oyuncular, geceleri 10 saat kumaş giymiş ve egzersiz sonrası 24 ve 72. saatlerde kas ağrılarında orta düzeyde bir düşüş olmuştur.

Ref:  https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4993144/

 

5) Kızılötesi Işınlar Kan Dolaşımını Artırır

 

Kızılötesi ışınlar, infrared tedaviden sonra bile uzun süre dolaşımı artırabilir ve kan damarı fonksiyonunu iyileştirebilir.Hem termal hem de nontermal mekanizmalar yoluyla, kızılötesi ışınlar farelerde dolaşımı iyileştirmiştir. Uzun dalga kızılötesi tedavisi, cilt sıcaklığı sabit tutulduğunda 60 dakikaya kadar kan akışını artırmada etkili olmuştur.

Sonuçlar, sadece sıcaklıktaki bir artıştan değil, kızılötesi ışığın L-arjinin / Nitrik oksit yolu ile etkileşmesinden kaynaklanmıştır.

Ref:  https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/16606412

61 böbrek diyalizi hastasının (RKÇ) bulunduğu bir çalışmada, uzun dalga kızılötesi ışınlar, vücuttaki kan akışını ve oksijen seviyelerini arttırmıştır. Bu da yorgunluğu azaltmaya yardımcı olmuştur.

Ref:  https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/19507267/

Kan damarları (endotel hücreleri) üzerine yapılan başka bir çalışmada, infrared ışınlar tedavisi arteriyovenöz fistüllerde akış tıkanıklığını azaltmıştır. Bu fistüller, normal kan akışını yönlendiren ve şişmiş veya ağrılı damarlara neden olabilen anormal şekilde bağlanmış olan kan damarlarının bölgeleridir.

Sıcaklık artışı anormal kan akışını azaltan HO-1 gen üretimini artırmıştır. HO-1, kan damarlarının tıkanmasına katkıda bulunan kan damarlarının, trombosit agregasyonunun ve vazospazmların kalınlaşmasını önleyebilir. Ek olarak, hasar bölgelerinde endotel hücre büyümesini uyarır, damar sağlığına daha fazla yardımcı olur ve sağlıklı dolaşıma katkıda bulunur.

Ref:  https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC2748062/

 

6) Kızılötesi Işınlar Kalbi Korur

 

Tekrarlanan kızılötesi sauna terapisi, yüksek kalp hastalığı riskine sahip hastalarda, kalp hücresi fonksiyonunu iyileştirmeye yardımcı oldu. İki haftalık günlük sauna tedavisinden sonra, hastalarda ayrıca kan akışı artmış ve ateroskleroz (atardamarlarda plak veya yağ birikimi) riski azalmıştır.

Ref:  https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/11583886/

Uzun dalga boyu kızılötesi ışınlar, çeşitli çalışmalarda miRNA-31 ve miRNA-720’yi arttırmıştır. Bu ayrıca kalp hastalığı hastalarında kalp hücresi fonksiyonunun geliştirilmesine yardımcı olur.

Ref:  https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4935255/

Bir çalışmada (RCT), günlük uzun dalga boyu kızılötesi sauna terapisi, kalp hastalığı riskinde artış görülen hastalarda kan basıncını düşürmüştür.

Ref:  https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC2718593/

 

7) Kızılötesi Işınlar Diyabetik Komplikasyonlar için Tedavi Edicidir

 

Tip II diyabete sahip 10 hasta üzerinde yapılan bir çalışmada, kızılötesi ışın tedavisi, kan şekeri düzeylerinin düşmesine yardımcı olmuştur. Bu hastalar diyabet ilaçları kullanarak şeker seviyelerini kontrol edemedikleri halde, kızıl ötesi ışınlar ile insülin direnci azaltılmış ve kortizol (stres hormonu) seviyeleri düşmüştür.

Ref:  https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3813999/

Tip II diyabete sahip 15 orta yaşlı hastada yapılan bir başka çalışmada, üç aylık infrared sauna terapisi hastaların yaşam kalitesini iyileştirmiştir. Hastalar, ayrıca yorgunluk ve stres seviyelerinde de bir iyileşme bildirmiştir. Ayrıca fiziksel ve duygusal sağlığın artmış olduğunu bildirmişlerdir.

Ref:  https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/20569036/

50 diyabetik hasta üzerinde yapılan bir çalışmada, bir haftalık kızılötesi tedavi, diyabetik ayak ülserlerini iyileştirmiştir. Bir ay sonra, hastaların ülserleri büyük oranda küçülmüş ve daha az sekresyona sahip olmuştur. Kızılötesi lamba, enfeksiyonu önlemeye yardımcı olmuştur.

Ref:  https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5136462/

 

8) Kızılötesi Işınlar Ruh Halini İyileştirir

 

70 katılımcının (RKÇ) bulunduğu bir çalışmada, akupunktur noktalarındaki uzun dalga boyu kızılötesi ışık tedavisi, serotonin seviyelerini arttırmıştır. Artan serotonin seviyeleri, ruh halini iyileştirmeye yardımcı olabilir.

Ref:  https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/19885944/ 

Farelerde, uzun süreli kızılötesi ışık tedavisi, anksiyete ve depresyon benzeri davranışları azaltmıştır. Bununla birlikte, kısa süreli kızılötesi ışınların davranışları üzerinde hiçbir etkisi bulunmamıştır.

Ref:  https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/21511206

 

9) Kızılötesi Işınlar Saman Nezlesinde Tedavi Edicidir

 

Alerjik rinit (saman nezlesi) hastası 31 kişi üzerinde yapılan bir çalışmada, uzun dalga kızılötesi tedavisi semptomlarda iyileşme sağlamıştır. Hastalarda daha az tıkanıklık, göz ve burun kaşıntısı ve hapşırma gözlenmiştir.

Ref:  https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/18002246